עמותת מגן דבורים אדום

התנחלות הדבורים זה  אחד מפלאי הטבע עלי אדמות. זהו אירוע מלא מסתורין וייחודי בעולם הטבע.

חסר  כל חשוף ופגיע  יצא הנחיל לעולם  והוא התנחל זמנית כאשכול דבורים, או שהוא נכנס לתוך כוך בהתנחלות של קבע במקום גלוי לאדם.  אז נוהגים אנשים מסוימים לרסס את הנחיל שמתחיל את חייו החדשים. 

נחילי הדבורים אינם שונים מחיות אחרות שהתנחלו באופן טבעי במקום שהאדם פעיל? לדוגמה: בזים שמקננים אל עדן חלון, סיסים שקבעו ביתם בארגז הרוח של גג רעפים, צב או קיפוד שהתנחל לכם בגינה, סנונית שמקננת במרפסת,  סממית שקבעה את מקומה בארון החשמל? כולם מעשה של הטבע שבחר לקבוע את ביתו החדש או הזמני אצלנו בבית.

עמותת מגן דבורים אדום הוקמה בעיצומו של משבר התמוטטות הדבורים בכדי להגן על נחילי הדבורים מפני ריסוס והשמדה. מצד אחד נחילי הדבורים נעלמים ומנגד  באים ומרססים אותם או מתעללים ופוגעים באותו גוף חי- בעל חיים לכל דבר ועניין.

מגן דבורים פועל להגנת נחילי הדבורים בראש ובראשונה במקומם. בכל מקום שיש נחיל שלא מפריע לבני האדם נשתדל להשאיר אותו לחיות בדו-קיום עם האדם.  ללמד, לחנך, להסביר למה זה נכון ומה הרווח של חיים בדו-קיום עם הנחיל, רווח לאדם ולעולם. במידה ואין אפשרות להשאיר את הנחיל לחיות בדו-קיום  ויש הכרך להעביר אותו לחיות בשלום במקום אחר. יעבירו המתנדבים למקום מבטחים. מקום מבטחים יכול להיות במכוורת מקצועית, בבית חובבים, או במקום טבעי אחר.

 

עמותת מגן דבורים אדום החלה את פעילותה כעמותה ואלו מטרות העמותה:

  1. הצלת נחילי דבורים מפני ריסוס והשמדה והעברתם לאקלום במקום מבטחים.
  2. הקמה וטיפוח "חוות חופש לנחילי דבורים".
  3. להוביל תוכניות חינוך למבוגרים וילדים, לחיים משותפים בסביבה דבורית.

את העמותה ייסדו: ורדית נובופלוסקי, הילה פפקו, רוית בר-און, רונן כפיר, אורון שוורץ, רמי פיתאל, מומי גרתי, יוסי עוזיאל, ריצ'ארד רוזנבלום, יוסי אוד.

הצוות המייסד מהווה את הוועד המנהל של העמותה.

לכל חבר בוועד המנהל תפקיד ביצועי אופרטיבי. 

ורדית ויוסי אוד הם רכזי המתנדבים בעמותה, הילה פפקו אחראית על תחום התקשורת עם הפונים בבקשה לפנות נחיל. ריצ'ארד  רכז השתלמויות והכשרות.

ורדית נובופלוסקי – רכזת מתנדבים בעמותה

תומכת הריון ולידה , עוסקת בחינוך, אוהבת ילדים ואוהבת דבורים.
מחנב"ת בבית ומלמדת גידול דבורים לילדים מחוננים בביס מרחבים פועלת למען הצלה ושמירה על אוכלוסיית הדבורים בארץ ומגדלת באהבה כמה נחילים.

הילה פופקו – אחראית על הקשר מול קהל הפונים לעמותה.

אשת חינוך בתחום החינוך האנתרופוסופי, אוהבת דבורים ופועלת עבורם כרכזת בעמותה ואחראית על תחום התקשורת מול הפונים לעמותה.

מומי גרתי  – חבר ועדת ביקורת 

מדריך טבע ומגדל זיתים מכפר בן נון, בילדותו אביו היה דבוראי, מצא עצמו שנית בעולמם של הדבורים לאחר ששני ילדיו הפצירו בו לקנות ציוד מתאים ולגדל מספר קטן של כוורות, משם הדרך להצלת נחילי דבורים הייתה קצרה, ולאחר מספר פינויים נוצר קשר חם עם מצילי דבורים אחרים, וכך נסללה הדרך להצטרפות ל 'מגן דבורים אדום'.

רמי פיתאל – אחראי תחום תרומות פיננסים והקמת חוות החופש.

שותף ומנהל כספים בקרן הון סיכון 83North. קרן המנהלת $1.2B להשקעות בהייטק בישראל ובאירופה. הקרן נחשבת אחת המצליחות בישראל ובאירופה ומונהשישה שותפים.
אהבתו לדבורים החלה לפני שלש שנים במפגש מאוד מקרי עם כוורת דבורים. מאז ועד היום השתתף רמי במספר קורסי דבוראות ולקח על עצמו להביא למודעות הציבור את חשיבות הדבורים בעולמנו.

יוסי אוד – רכז מתנדבים בעמותה ופעילויות חינוכיות .

מחנך ולדורף, יוצר בעץ, מוביל בישראל מיזמים סביבתיים, חברתיים ועסקיים כמעט 40 שנה. מוביל תכניות להשבת הדבורים הנעלמות לעיר ולסביבה בדרך הטבע ובגישה הביודינאמית  וביניהם: המרכזים העירוניים לגידול נחילי דבורים בישראל,  מיזם- Bees For Peace, ילדים ודבורים זה סיפור אהבה ועוד.

אורון שוורץ  – ייצוג משפטי ואחראי תקשורת ודוברות בעמותה

אורון שוורץ הוא עורך דין עם נשמה של פלאח.

מגדל דבורים בתפישה ביו דינאמית.

 

יוסי עוזיאל – אחראי על הקשר מול הרשויות המקומיות מוקדים וחברות גדולות 

עוסק בשיווק ומכירה בתחום הנדלן שנים רבות ,חובב דבורים ופועל למען הצלתן וקיומן באהבה גדולה בעמותה כרכז וכמתנדב.

רוית בר און – אחראית אדמינסטרציה וטכנולוגיה.

אשת שיווק ומכירות , עוסקת בנדלן ואוהבת טבע ובעלי חיים , חובבת דבורים ופועלת למען הצלתן ושמירתן כרכזת פניות בעמותה .

רונן כפיר -חבר ועדת ביקורת 

מוסמך ברפואה סינית (דיקור, צמחי מרפא). הנדסאי תוכנה. בימים אילו משלים תואר ראשון במדעי הטבע והחיים, אקטיביסט סביבתי וקהילתי במסגרות שונות, עוסק בגידול ולכידת נחילי דבורים מזה כשש שנים. ממקימי ארגון מגן דבורים אדום.

עובד כמהנדס מחקר במרכז מחקר נווה יער שליד רמת ישי, ושייך למכון וולקני. עיקר עבודתי נסובה סביב פרויקט שנקרא "משק מודל לחקלאות בר קיימה"- מחקר, יישום והפצת ידע בקרב חקלאים של שיטות עבודה לחקלאות המתחשבת באיכות הסביבה.

 

ריצ'רד רוזנבלום – רכז השתלמויות והכשרות

אגרונום בעל חברת גינון והקמת קירות ירוקים.

התאהב בדבורים לפני כמה שנים ומחפש את המגע בהם בכל הזדמנות האפשרית. מגדל דבורים 4 שנים כדבוראי רשום בישראל.

בעזרת משתלות קק"ל ומועצת הדבר אני שותל כל שנה כמה מאות עצים צופניים אשר פורחים בכל העונות למעט באביב למטרה ליצור גן עדן לדבורים