הצלת נחילים

התנחלות הדבורים זה  אחד מפלאי הטבע עלי אדמות. זהו אירוע מלא מסתורין וייחודי בעולם הטבע.

נחילי הדבורים מתרבים בעולם כאשר המלכה הוותיקה משאירה את הכוורת למלכה הצעירה ויוצאת לחפש מקום חדש להקים את החיים של הנחיל מתחילתו. זו דרכם של נחילי הדבורים להתרבות ולהרבות שכמותם בעולם, זו למעשה לידה של נחיל חדש היוצא ומחפש את מקום מחיתו החדש.

חסר  כל חשוף ופגיע  יצא הנחיל לעולם  והוא התנחל זמנית כאשכול דבורים, או שהוא נכנס לתוך כוך בהתנחלות של קבע במקוםם גלוי לאדם.  אז נוהגים אנשים מסוימים לרסס את הנחיל שמתחיל את חייו החדשים. 

נחילי הדבורים אינן שונים מחיות אחרות שהתנחלו באופן טבעי במקום שהאדם פעיל? לדוגמה: בזים שמקננים אל עדן חלון, סיסים שקבעו ביתם בארגז הרוח של גג רעפים, צב או קיפוד שהתנחל לכם בגינה, סנונית שמקננת במרפסת,  סממית שקבעה את מקומה בארון החשמל? כולם מעשה של הטבע שבחר לקבוע את ביתו החדש או הזמני אצלנו בבית. 

מגן דבורים אדום הוקם בעיצומו של משבר התמוטטות הדבורים בכדי להגן על נחילי הדבורים מפני ריסוס והשמדה. מצד אחד נחילי הדבורים נעלמים ומנגד  באים ומרססים אותם או מתעללים ופוגעים באותו  גוף חי- בעל חיים לכל דבר ועניין.

מגן דבורים פועל להגנת נחילי הדבורים בראש ובראשונה במקומם. בכל מקום שיש נחיל שלא מפריע לבני האדם נשתדל להשאיר אותו לחיות בדו-קיום עם האדם.  ללמד, לחנך, להסביר למה  זה נכון ומה הרווח של חיים  בדו-קיום עם הנחיל, רווח לאדם ולעולם. במידה ואין אפשרות להשאיר את הנחיל לחיות בדו-קיום  ויש הכרך להעביר אותו לחיות בשלום במקום אחר. יעבירו המתנדבים למקום מבטחים. מקום מבטחים יכול להיות במכוורת מקצועית, בבית חובבים,  או במקום טבעי אחר.

נחיל הגיע אל ביתכם והוא מתנחל במקום שמפריע או מטריד או מסכן אתכם?

פנו אלינו דרך דף הקשר שמוצג למטה ונשמח להגיע ולהציל את הנחיל בהתנדבות ללא תשלום .

יוסי מציל נחיל עם נוער מגן דבורים – דור ההמשך 🙂

יוסי אוסף נחיל עדין וקסום על גג בניין

פינוי של שמוליק – נחיל בכפר אביב פשוט עוצר נשימה

פינוי פשוט מקסים של שמוליק- נחיל מעץ תפוזים

ורדית מסבירה על התנחלויות דבורים באביב